Серцево-судинні захворювання (далі – ССЗ) – це перша причина смерті в світі: щорічно більше людей помирає від ССЗ, ніж від будь-якої іншої причини. Причому ризик ССЗ збільшується з віком: чоловіки віком понад 45 років та жінки віком понад 55 років мають більший ризик вмерти через ССЗ.

Так, за даними ВООЗ, у 2016р від ССЗ у світі загинули 17,9млн людей, що склало майже третину від усіх смертей (31 %), зокрема 85 % від цих смертей відбулися з причини інфаркту міокарду та інсульту. В Україні ж ССЗ – є причиною 67 % від усіх смертей, що майже вдвічі перевищує світовий показник.

ССЗ – це будь-яке захворювання серця або кровоносних судин. До ССЗ належать ішемічна хвороба серця (до якої зараховують стенокардію та інфаркт міокарда, відомий як серцевий напад). До ССЗ також зараховують інсульт, серцеву недостатність (зокрема, пов’язану з високим кров’яним тиском), кардіоміопатію, аритмію, вроджені і набуті вади серця, аневризму аорти, хвороби периферійних артерій, тромбоз, тромбофлебіт. Ішемічна хвороба серця (далі ІХС) – основна причина летальності від ССЗ.

За оцінками спеціалістів, у 90 % випадків можна запобігти розвитку ССЗ, якщо враховувати поведінкові фактори ризику, такі як: вживання тютюну, нездорове харчування та ожиріння, низьку фізичну активність та надмірне вживання алкоголю.

Профілактичні заходи направлені на головні фактори ризику розвитку ССЗ:

1. Уникайте тютюну в будь-якому вигляді, оскільки паління сигарет (в т.ч. пасивне) підвищує кров’яний тиск і підвищує ризик серцевого нападу та інсульту та інших хвороб, стає причиною 9% тягаря смертей у світі. Інтенсивне куріння починаючи з підліткового віку (понад 20 років) може скоротити життя на 20-25 років, в т.ч. і внаслідок ССЗ. За статистичними даними, кожен 5-й українець курить і цим істотно підвищує ризик, зокрема розвитку ССЗ.

2. Харчуйтеся правильно – дієта для серця і судин має включати велику кількість фруктів і овочів, цільнозернових продуктів, горіхів, риби, птиці, рослинних олій першого віджиму. Не переїдайте. Вчені рекомендують звести до мінімуму або зовсім виключити з раціону червоне та оброблене м’ясо, рафіновані та прості вуглеводи, продукти та напої з рясним додаванням цукру, великий вміст солі (маринади, копченості), продукти з трансжирами. Вживання поліненасичених жирних кислот Омега 3 – дієва профілактика склерозу судин головного мозку. Гарвардське дослідження 2020 р. показало, що у більшості респондентів, які дотримувалися здорового харчування, ризик ССЗ був на 14-21% нижчим.

3. Дотримання водного балансу організму – у середньому на 80% тіло людини складається із води. Щодня ми втрачаємо велику її кількість із потом, диханням та іншими видільними системами. Для поповнення внутрішніх водних запасів потрібно щодня випивати від 1,5 до 2 л чистої, фільтрованої, не газованої води. При цьому корисніше пити потроху та часто. Обов’язково перед вживанням їжі і не раніше, ніж через 1 годину після її прийому.

4. Відмова від вживання алкогольних напоїв – профілактика захворювань судин головного мозку. Зловживання алкоголем призводить до підвищення артеріального тиску, гіпертрофії серцевого м’яза, розвитку інфаркту міокарда та порушення мозкового кровообігу – інсульту. Надлишок спирту провокує посилену роботу серця і може призвести до інфаркту міокарда, а надто густа кров – до інсульту. Окрім того, вчені виявили залежність між вживанням алкоголю і розвитком ряду онкологічних захворювань. Повністю безпечних доз алкоголю, за даними вчених, не існує.

5. Фізичні вправи знижують ризик серцевих захворювань, інсульту, гіпертонії, а також можуть допомогти контролювати стрес (стрес і тривожні стани більше ніж у 2 рази підвищують ризик ССЗ, а у разі наявності у людини ССЗ – до ускладнень та смерті), поліпшити сон, підвищити настрій, контролювати вагу і поліпшити когнітивні здібності. Згідно рекомендацій ВООЗ, дорослі та літні люди повинні приділяти аеробним навантаженням помірної інтенсивності 150-300 хв/тиж. (від 30 хв впродовж 5 днів/тиж.) або – 75 хв/тиж. аеробним навантаженням високої інтенсивності (15 хв впродовж 5 днів/тиж.), або комбінація навантаження різної інтенсивності. Зокрема, дорослим рекомендовано 2 дні на тиждень приділяти вправам направленим на розвиток сили м’язів, літнім людям – 3 дні на тиждень приділяти багатокомпонентним вправам направленим на баланс та силу м’язів. Діти повинні приділяти фізичній активності не менше 60хв щодня. У випадку, якщо у Вас не вистачає часу або фізичної спроможності почати з великих фізичних навантажень, слід пам’ятати, що будь-яка кількість вправ краща, ніж нічого. Достатньо почати вправи з 30хв прогулянки 5 днів на тиждень. Пам’ятайте, низька фізична активність – призводить до збільшення маси тіла і розвитку ССЗ, спричиняє 6% тягаря смертей.

6. Висинайтеся. Сон надає можливість бути працездатним фізично, розумово та емоційно. Тривалі періоди «недосипу» негативно позначаються на якості життя. Втрата лише 4 годин сну на добу знижує реакцію на 45%. Оптимальна тривалість сну дорослої людини 7-8 годин на добу, дітей – не менше 10 годин. Сон повинен бути здоровим: не накопичувати періоди «недосипу», не приймати перед сном алкоголь і продукти, які містять кофеїн, останній прийом їжі за 2-3 години до сну, приберіть усі гаджети зі спальні, максимально ретельно підійдіть до вибору матраца, спати обов’язково потрібно в темряві (вся справа в дуже потрібному для міцного і здорового сну гормоні мелатоніні, що виробляється виключно в темряві, допомагає краще заснути і повноцінно виспатися), а ще – у тиші і прохолоді (18-21°С).

7. Залишайтеся стрункими. Зберігайте Індекс маси тіла (далі – ІМТ) в межах 20-25 кг/м2 та окружність талії <94 см (чоловіки) або <80 см (жінки). Якщо якщо окружність талії складає >102 см у чоловіків і >88 см у жінок, рекомендується зниження маси тіла. За даними вчених, надлишковий ІМТ >25 (ІМТ=25-29,9 – надлишкова маса, 30 та вище – ожиріння, а >40 – тяжке ожиріння) збільшує ризик гіперхолестерину та тригліцеридів у крові, інсулінонезалежного діабету, артеріальної гіпертензії, артриту і деяких онкологічних захворювань. Надмірна маса тіла – спричиняє 5% тягаря смертей. Зменшувати вагу (низькокалорійна дієта та розвантажувальні дні) потрібно повільно, з втратою ваги тіла приблизно 0,5 кг за тиждень.

8. Контроль тиску та рівня глюкози у крові – необхідно контролювати артеріальний тиск і рівень глюкози у крові. Оптимальний рівень артеріального тиску для дорослої людини становить 120/80 мм рт.ст. Для більшості людей нормальними вважаються всі показники артеріального тиску, які не перевищують 139/89 мм рт.ст. Оптимальний рівень глюкози капілярної крові (при заборі крові з пальця) від 3,3 до 5,5 ммоль/л.

8. Регулярний медогляд – регулярно відвідуйте свого сімейного лікаря, з яким підписали декларацію, вчасно проходьте профілактичні скринінги. За необхідності лікар може призначити необхідне обстеження та лікування.

Дотримання здорового способу життя – це найкраща профілактика гострої серцевої недостатності, і ефективна в:

  • 80% випадків ІХС;
  • 50% ішемічних інсультів;
  • 80% раптових серцевих смертей; і
  • 72% передчасних, пов’язаних із ССЗ.

Тривожні симптоми, які можуть свідчити про розвиток ССЗ та є приводом для візиту до лікаря:

  • Біль в грудній клітці з локалізацією в ділянці серця чи за грудиною, який віддає в ліву руку, лопатку чи плече;
  • Задуха, відчуття нестачі повітря; 
  • Наявність набряків на ногах; 
  • Безпричинне серцебиття, перебої у роботі серця; 
  • Коливання артеріального тиску з головним болем, головокружіння, запаморочення.
  • Безпричинна загальна слабкість, швидка втомлюваність. 

При наявності вищеперелічених симптомів зверніться до Вашого сімейного лікаря, при необхідності пройдіть обстеження та отримайте рекомендації. Не займайтесь самолікуванням!