СМЕРЧ ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ
Майже по всій території України останнім часом спостерігаються смерчі, тому кожен повинен мати хоч мінімальні знання щодо проблеми та правил безпечної поведінки.
Смерч – атмосферний вихор, що виникає в купчасто-дощовій (грозовій) хмарі і розповсюджується вниз, часто до самої поверхні землі, у вигляді хмарового рукаву або хоботу діаметром в десятки та сотні метрів. Зазвичай поперечний діаметр воронки смерчу в нижньому перетині становить 300-400м, хоча, якщо смерч торкається поверхні води, ця величина може складати всього 20-30м, а при проходженні воронки над сушею може досягати 1,5-3км.За науковими даними швидкість рухуповітря в смерчі перевищує 18м/с, і може, за деякимиджерелами, досягати 1300км/год, що залежить від інтенсивності вихору. Смерч переміщується разом із породившою його хмарою зі швидкістю в десятки кілометрів в годину(зазвичай 20-60км/ч), на своєму шляху завдаючи сильних руйнувань і призводячи до травм та жертв серед населення.
Уражаючі чинники:
- підйом на велику висоту (падіння з якої для людини може виявитися летальним);
- захоплені предмети (у т.ч. з гострими краями), що летять з великою швидкістю;
- руйнування будівель, комунікацій, обриви ліній електропередачі (швидким потоком повітря і перепадом тиску);
- виникнення пожеж.
Гідромеорологічна служба зазвичай оголошує по радіо, телевізору про наближення стихійного лиха. Зрозуміти, що насувається небезпечне природне явище, можна і самостійно за непрямими ознаками, а саме: посилення швидкості вітру (різкі пориви вітру), падіння атмосферного тиску (можливе відчуття запаморочення, сонливості, погане самопочуття), шквальна злива, «наповзання» грозового фронту, при цьому горизонт «затягнутий» і видно, що далеко бушує стихія.Якщо смерч вже поруч, Вам слід самостійно подбати про свою безпеку та безпеку рідних і близьких.
При отриманні заздалегідь попередження щодо небезпеки проходження смерчу необхідно:
- увімкнути телевізор або радіоприймач – по ним може надійти важлива інформація;
- запастись продуктами харчування тривалого зберігання (наприклад, консерви, мінеральна вода) на 2-3 доби;
- запастися автономними пожежобезпечними джерелами освітлення;
- по можливості звільнити балкон від пожежнонебезпечних предметів;
- якомога щільніше закрити двері, вікна, горищні та вентиляційні отвори;
- на вікна наклеїти хрест-навхрест смужки пластиру, скотчу;
- повідомити сусідів і близьких людей, що знаходяться в зоні явища, про загрозу;
- перейти з легких будівель в більш міцні будівлі, підвали або захисні споруди цивільної оборони, попередньо взявши з собою документи, гроші, воду, ліхтарик та медикаменти.
Якщо смерчзненацька застав Вас:
- в будівлі необхідно:
- включити радіоприймач для отримання інформації від державної служби надзвичайних ситуацій;
- під час грози не варто користуватися міською телефонною лінією;
- щільно закрити всі вікна, двері та вентиляційні отвори;
- загасіть вогонь у печі, вимкніть електроенергію, перекрийте газ;
- в темний час доби автономними пожежобезпечними джерелами освітлення(ліхтарі, лампи);
- відійти від вікон (не треба знімати відео) і зайняти безпечне місце біля стін внутрішніх приміщень, в коридорі, у вбудованій, міцній шафі, в ванній кімнаті, туалеті, коморі (в дерев’яній споруді краще спуститися в підвал);
- по можливості знаходитись в заглибленому укритті, в сховищі, погребійтакеінше.
- на вулиці населеного пункту необхідно:
- якщо смерч застав вас у авто, постаратися залишити машину біля якоїсь стіни по ходу вітру;
- для захисту від пролітаючих уламків та осколків скла можна використовувати листи фанери, картонні або пластмасові ящики, дошки та інші підручні засоби;
- триматися якомога далі від будівель, мостів, естакад, банерів, ліній електропередачі, мачт, дерев, заправок, водних і промислових об’єктів;
- не заходити в ушкоджені будівлі, так як вони можуть обвалитися при нових поривах вітру;
- якомога швидше сховатися в підвалі, погребі та протирадіаційних сховищах (у разі наявності в населеному пункті).
- на відкритій місцевості необхідно:
- не бігати за смерчем з відеокамерою, мобільним телефоном задля отримання найкращих кадрів;
- сховатись в будь-якому заглибленні(на дні дорожнього кювету, в ямі, рові, вузькому ярі). Ляжте, щільно притискаючись до землі,та закрийте голову руками, одягом або гілками дерев;
- при виборі місць для схову пам’ятати та ураховувати можливість виникнення інтенсивних зливових опадів і великого граду одночасно з проходженням смерчу.
Рекомендовані дії після смерчу:
- Після проходження смерчу або урагану не можна торкатися до обірваних проводів ліній електропередач, а також самостійно вмикати електрику (тільки під контролем спеціаліста, який повинен заздалегідь перевірити справність проводки).
- На вулиці продовжувайте триматися подалі від усього, що може на Вас впасти (наприклад, дерев, рекламних щитів і таке інше).
- Не можна заходити в пошкоджені буревієм будівлі (це можна зробити тільки після дозволу рятувальників) навіть якщо цей будинок –Ваш власний.