ВІРУСОЛОГІЧНА ЛАБОРАТОРІЯ

ВІРУСОЛОГІЧНА ЛАБОРАТОРІЯ «ЦЕНТРАЛІЗОВАНА ІМУНО-ВІРУСОЛОГІЧНА ЛАБОРАТОРІЯ З ДІАГНОСТИКОЮ СНІДУ ТА ІНШИХ ОСОБЛИВО-НЕБЕЗПЕЧНИХ ВІРУСНИХ ІНФЕКЦІЙ» ДЕРЖАВНОЇ УСТАНОВИ «ОДЕСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЛАБОРАТОРНИЙ ЦЕНТР МОЗ УКРАЇНИ»

Вірусологічна лабораторія «Централізована імуно-вірусологічна лабораторія з діагностикою СНІДу та інших особливо-небезпечних вірусних інфекцій» Державної установи «Одеський обласний лабораторний центр МОЗ України», м. Одеса, пл.Старосінна, 33
e-mail: polio-odessa@rambler.ru
сайт: http://civl.od.ua/
Мета і завдання лабораторії
Вірусологічна лабораторія ДУ “Одеський обласний лабораторний центр МОЗ України” є провідним діагностичним і методичним центром санепідслужби України з контролю за циркуляцією вірусів в зовнішньому середовищі, діагностиці вірусних інфекцій і розшифровці спалахів неясної етіології.      
Лабораторія визначена як субнаціональна з діагностики поліомієліту, гострих в’ялих паралічів, ентеровірусної інфекції, кору, краснухи та епідемічного паротиту, акредитована Всесвітньою Організацією охорони здоров’я.  
В лабораторії проводяться госпрозрахункові дослідження методом ІФА та ПЛР на гепатити, Torch-інфекції, імунологію та захворювання, які передається статевим шляхом, гормони, онкомаркери.     
Проводять дослідження на такі особливо-небезпечні інфекції: 
вірусний кліщовий енцефаліт, лихоманку Західного Нілу, Кримсько- Конго – геморагічну лихоманку, бореліоз (хвороба Лайма) .
Про нас       
Вірусологічна лабораторія ДУ «Одеський ОЛЦ МОЗУ» є найбільшим вірусологічним, діагностичним і методичним Центром санітарно-епідеміологічної служби України з контролю за циркуляцією вірусів у зовнішньому середовищі, діагностики вірусних інфекцій і розшифровці спалахів неясної етіології .         
Номенклатура досліджень складає більше 200 -х найменувань. У роботі використовуються найсучасніші методи дослідження: класичні – виділення вірусу на культурі клітин, ПЛР – діагностика та імуно – ферментний аналіз. ПЛР – діагностика в Україні була впроваджена однією з перших в нашій лабораторії в 1989 році. За минулі роки накопичений великий досвід у роботі, що дозволяє виключити основні негативні моменти – контамінацію.       
Лабораторія є єдиною серед вірусологічних лабораторій України, яка має право проводити дослідження на віруси 2-ї групи патогенності (Дозвіл № 31-13 Центральної режимної комісії МОЗ України від 28.01.2013р .) .         
Розташована лабораторія в окремому 2-х поверховому будинку, загальною площею більше 2000 кв. м., в якому проведено капітальний ремонт всіх приміщень.         
Боксові приміщення оснащені новими лабораторними меблями та необхідним обладнанням.
З 1998 року лабораторія входить до складу Європейської Мережі Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я. Щорічно проходить акредитацію ВООЗ, а також акредитована МОЗ України.          
Для виконання програми ВООЗ лабораторія визначена як субнаціональна з діагностики поліомієліту, гострих в’ялих паралічів, ентеровірусної інфекції, кору, краснухи та інших екзантемних захворювань і Національна з діагностики ротавірусів. Обслуговує 7 областей України (Кіровоградську, Полтавську, Вінницьку, Херсонську, Миколаївську, Хмельницьку , Одеську ) та АР Крим, що становить третину всієї території України.          
Лабораторія укомплектована висококваліфікованими фахівцями, штат лабораторії 56 фахівців медперсоналу, у тому числі лікарів-вірусологів (мікробіологів ) – 18 осіб , лаборантів – 27 осіб , молодших медичних сестер – 10 осіб, інженерів – 3.         
Більшість фахівців має вищу та першу кваліфікаційну категорії. Всі лікарі проходять підготовку на кафедрі вірусології академії післядипломної освіти ім. П. Л. Шупика Міністерства Охорони здоров’я України та референс- лабораторій Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я. Співробітники лабораторії беруть участь у проведенні Міжнародних семінарів і конференцій (м. Москва, м. Санкт-Петербург, м. Нижній Новгород, м. Тбілісі, м. Ашхабад, м. Відень, м. Париж, м. Ніцца, м. Алма-Ати, м. Мінськ та ін.).          
15 лікарів і три лаборанта пройшли навчання на курсах системи управління якістю відповідно до вимог стандарту ISO 9001:2008 та отримали сертифікати внутрішніх аудиторів міжнародного зразка.            
Завдяки різним Міжнародним Програмам та грантам лабораторія оснащена найсучаснішим обладнанням: боксами біологічного захисту ІІ -ІІІ рівня, виробництва фірм «JOUAN», Франція і «ESCO», Сінгапур; центрифугами з охолодженням марки «EPPENDORF», Німеччина; комплектами для проведення імуно-ферментного аналізу: аналізаторами «SUNRISE », Австрія, промивачем для мікропланшет PW40, фірми «BioRad», США, шейкерами – інкубаторами фірми «BioSan », Латвія; обладнанням для ПЛР-діагностики, в тому числі реалтайм фірм «Corbett», Австралія і «RocheDiagnostics», Швейцарія. Для довгострокового зберігання біологічного матеріалу були поставлені низькотемпературні камери фірми «REVCO», США. Також були отримані дистилятори фірми «GFL», Німеччина і система для отримання ультрачистої води фірми «Millipore», Франція; для миття лабораторного посуду-мийна машина «MIELE», сухоповітряні стерилізатори «MEMMERT», Німеччина. У лабораторії є окрема холодильна камера для зберігання бактеріальних препаратів, встановлений дизель-генератор для автономного електропостачання.           
Робочі місця оснащені більш 20 комп’ютерами, проведена локальна мережа, проводиться автоматичний облік результатів реакції та видача відповідей.            
З 2008 року МОЗ України лабораторія визнана кращим лабораторним підрозділом санепідслужби України.             
На базі лабораторії організовано кабінет «Довіри» в якому проводиться передтестове та післятестове консультування лікарем-вірусологом пацієнтів з позитивними результатами на ВІЛ- інфекцію.             
Укладено договори про взаємоспівпрацю з громадськими міжнародними організаціями з впровадженням нових методів дослідження з ВІЛ-інфекції. В Одеській області, в одній з перших серед країн Європи, на базі лабораторії, освоєна методика визначення свіжих випадків інфікування серед різних груп населення на тест-системах «Каліпте», (виробник США).           
В даний час в лабораторії планується спільно з «Міжнародним Альянсом з ВІЛ/СНІД в Україні» проведення досліджень, мета яких – визначення способів попередження передачі ВІЛ -інфекції. Ці дослідження допоможуть людям, які недавно були інфіковані ВІЛ, а також членам їх спільноти попередити подальше поширення вірусу. 
Основні види досліджень, на яких спеціалізується лабораторія-це вірусологічні, імунологічні та молекулярно-генетичні.
Контакти 
м. Одеса, пл.Старосінна, 33
Телефони:725-01-45, 722-29-63, 725-22-10
Графік роботи:                     
Понеділок – п’ятниця 8.00 – 17.00   
Прийом матеріалів : 8.00-13.00                      
Субота -9.00-13.00  
Вихідні дні: субота , неділя
Підготовка до здачі аналізів
Загальні правила перед здачею аналізів.
 
Перед здачею венозної крові:
Ø Забір крові проводиться натщесерце або не раніше ніж через 3 години після прийому їжі.
Ø Виключити жирну їжу з 20.00 попереднього дня.
Перед здачею урогенітального матеріалу (жінки).
Ø Матеріал на дослідження беруть у жінок перед менструацією або через 1-2 дні після її завершення.
Ø На наявність ХПСШ не слід проводити туалет статевих органів, використовувати мазі і присипки. Важливо виключити статевий контакт і вагінальну постановку свічок, мазей, тампонів за три дні до забору  матеріалу. Не слід спринцюватися і приймати ванну.
Перед здачею урогенітального матеріалу (чоловіки).
Ø Перед взяттям матеріалу бажано на 3 години утриматися від сечовипускання.
Забір сечі для ПЛР – аналізу.
Ø Слід зібрати першу порцію сечі відразу після сну або не раніше ніж через 4-5 годин після останнього сечовипускання, в кількості 20-30мл в спеціальний сухий стерильний флакон об’ємом 50мл. До збору сечі проводять туалет зовнішніх статевих органів без миючих засобів.
Ø Жінки: відбір сечі проводиться після ретельного туалету зовнішніх статевих органів.
Ø Чоловіки: до забору сечі проводять туалет зовнішніх статевих органів. 
Взяття фекалій для аналізів.
Ø Використовують фекалії (кал) після природної дефекації, збирають в чистий одноразовий контейнер ложечкою, вмонтованою в кришку, що закручується. У немовлят проби фекалій збирають з підгузка. Невелика кількість 1,0-3,0г набирають з 4-6 різних місць ложечкою з кришки контейнера. Ретельно закривають кришку.
Забір слини для досліджень.
Ø Виключити прийом їжі протягом 4 -х годин, провести 3-х разове полоскання порожнини рота фізичним розчином.
Вимоги до відбору біоматеріалу для дослідження методом ПЛР.          
Зразки крові (плазми) використовують при якісних і кількісних дослідженнях. Зразки сироватки крові слід використовувати тільки для якісних досліджень методом ампліфікації нуклеїнових кислот.         
Відбір крові проводять з ліктьової вени одноразовою голкою (діаметр 0,8-1,1мл) в спеціальну вакуумну систему типу «Vacuett » (з 6 % EDTA ) або одноразовим шприцом в пластикову пробірку з цитратом натрію.        
Використовувати гепарин як антикоагулянт категорично забороняється,  оскільки він є інгібітором ПЛР!         
Після взяття крові пробірку плавно кілька разів перевертають , щоб кров в пробірці ретельно перемішати з антикоагулянтом , інакше кров згорнеться і виділення ДНК/РНК стане неможливим! Після перевертання пробірку ставлять у штатив, проводять попередню обробку матеріалу.        
Для отримання сироватки крові потрібно використовувати пробірки без коагулянту.
Сироватка крові.         
Сироватку крові отримують після взяття крові в одноразові пробірки без антикоагулянту. Кров необхідно витримати при кімнатній температурі протягом 30хв. до повного утворення  ущільнення або помістити в термостат при 37ОС на 15хв. Потім необхідно відцентрифугувати при 800-1600g протягом 10хв. Перенести сироватку окремими наконечниками з аерозольним бар’єром у стерильні пробірки типу «Еппендорф» обсягом 1,5-2,0мл. Сироватка не повинна бути гемолізованою!      
Матеріал з жіночого урогенітального тракту.    
Для етіологічної діагностики інфекцій урогенітального тракту, в т.ч. хвороб що передаються статевим шляхом, відбирають різний біологічний матеріал – мазки і зішкріб із слизових оболонок, сечу, виділення з піхви.    
Беруть матеріал для досліджень у жінок перед менструальним циклом або через 1-2 дні після його завершення. Матеріал беруть до початку проведення мануального обстеження!    
При наявності ерозії шийки матки матеріал слід брати на межі здорової і зміненої тканини.       
Відбирати матеріал для скринінгового дослідження методом ПЛР-аналізу доцільно з кількох різних точок. При необхідності матеріал для дослідження (зішкріб ) слід брати з уретри і ерозивно-виразкових уражень. Відібраний матеріал з різних точок від одного пацієнта можна поміщати в одну пробірку з транспортним середовищем.        
Для діагностики запальних процесів скринінгового дослідження на віруси папіломи людини матеріал з кожної точки слід брати в окрему пробірку. Забір матеріалу проводять окремими універсальними зондами .
Зішкріб епітелію з цервікального каналу.       
Матеріал беруть за допомогою цервікальної щіточки в пробірку зі спеціальним транспортним середовищем з муколітиком об’ємом 20мл .      
Перед відбором матеріалу видаляють слиз і виділення з шийки матки стерильним марлевим тампоном, після цього вводять робочу частину щіточки або універсального зонда в цервікальний канал і роблять 2-3 повні обороту за годинниковою стрілкою. Щіточку поміщають в пробірку з транспортним середовищем. Робочу частину щіточки або універсального зонда обламують не вище 1см пластикової основи і залишають у пробірці з транспортним середовищем.       
Неприпустимо використовувати багаторазові ножиці для обрізання робочої частини цитощіточки або універсального зонда-це може призвести до перехресної контамінації клінічного матеріалу і, як наслідок, отримання хибнопозитивних результатів.
Виділення з уретри жінок.       
Забір виділень з уретри слід проводити за допомогою універсального зонда в пробірку в достатній кількості. У пробі допускаються незначні домішки у вигляді слизу і крові.     
Перед взяттям зішкрібу з уретри проводять туалет зовнішнього отвору уретри тампоном, змоченим стерильним фізіологічним розчином для видалення виділень з піхви. Вводять робочу частину зонда в уретру, роблять кілька обертів і забирають виділення уретри на робочу частину зонда. Зонд переносять в пробірку з транспортним середовищем.  Робочу частину зонда, яка містить дослідницький матеріал, обламують і залишають у пробірці з транспортним середовищем.
Затверджено Постановою 
Кабінету Міністрів України 
№1351 від 27.08.2003г.
З доповненням №662 від 11.05.2006г.
ПРИМІТКА:
 
*Тест-системи на дані види досліджень не завжди є в наявності, закуповуються тільки при необхідності.
Терміни виконання досліджень можуть мінятись в наступних випадках:
  1. при отриманні сумнівних результатіву всіх випадках потрібне проведення додаткових досліджень із того зразка;
  2. при отриманні позитивних результатів на HIV, сифіліс проводяться додаткові верифікаційні (підтверджуючі) дослідження на інших тест-системах;
  3. при незалежних від лабораторії непередбачених затримок поставки імпортних реагентів (діагностичних тест-систем)(таможня, погодні умови, перебої на виробництві).