3-9 липня у ряді країн світу проводиться Тиждень поінформованості щодо алкоголю (далі – Тиждень).

Тема Тиждня-2023 – «Вживання алкоголю та його ціна».

Негайний вплив на здоров’я

Надмірне вживання алкоголю має негайні наслідки, що підвищують ризик багатьох шкідливих для здоров’я станів, у т.ч.:

1.Травми, насильство та отруєння. Вживання надто великої кількості алкоголю збільшує ризик травм, у т.ч. внаслідок дорожньо-транспортних пригод, падінь, утоплення та опіків. Зростає ризик насильства, зокрема вбивства, самогубств та сексуальних домагань. Алкоголь також сприяє отруєнням або передозуванням опіоїдами та іншими речовинами.

2.Ненавмисна вагітність та інфекції, що передаються статевим шляхом. Люди, які зловживають алкоголем, частіше можуть мати незахищений секс та кілька статевих партнерів. Це підвищують ризик небажаної вагітності та інфекцій, що передаються статевим шляхом, включаючи ВІЛ.

3.Погані наслідки вагітності. Немає безпечної кількості вживання алкоголю під час вагітності. Алкоголь під час вагітності може спричинити алкогольні розлади у плода, може збільшити ризик викидня, передчасних пологів, мертвонародження та синдрому раптової дитячої смерті.

Хронічні наслідки для здоров’я

Згодом надмірне вживання алкоголю може призвести до хронічних захворювань та інших серйозних проблем, включаючи алкогольний розлад та проблеми з навчанням, пам’яттю, психічним здоров’ям. Інші хронічні захворювання, пов’язані з надмірним вживанням алкоголю, включають:

1.Високий кров’яний тиск, хвороби серця та інсульт. Надмірне вживання алкоголю та вживання алкоголю у великих кількостях може викликати серцеві захворювання, у т.ч. кардіоміопатію (захворювання серцевого м’яза), а також нерегулярне серцебиття, високий кров’яний тиск та спричинити інсульт.

2.Хвороба печінки. Надмірне вживання алкоголю впливає на стан печінки та може призвести до її ожиріння (стеатозу), гепатиту, фіброзу та цирозу.

3.Онкологічні захворювання. Вживання будь-яких алкогольних напоїв, у т.ч. вина, пива та спиртних коктейлів, може сприяти розвитку раку порожнини рота та горла, гортані (голосового апарату), стравоходу, товстої та прямої кишки, печінки та молочної залози (у жінок). Для деяких видів раку навіть вживання менше 1-ї порції алкоголю на день може збільшити ризик їх виникнення. Чим менше алкоголю вживає людина, тим нижчий ризик розвитку раку.

4. Психічне здоров’я. Зловживання алкоголем може сприяти погіршенню симптомів багатьох психічних розладів. Похмілля після вживання алкоголю м.б. особливо важким, при цьому звичайний головний біль та нудота супроводжуватимуться відчуттям депресії та/або тривоги.

Слід зазначити, що «Посібник з харчування для американців на 2020-2025 роки» (далі – Посібник) з метою зниження ризику шкоди, пов’язаної із вживанням алкоголю, рекомендує знизити вживаємі дози алкоголю ще нижче, бо, як показали наукові дослідження, взагалі безпечних доз алкоголю не існує. Згідно цього Посібнику, дорослим особам, які досягли віку, коли дозволяється вживати алкоголь, краще взагалі його не вживати або вживати в помірних кількостях, обмеживши його споживання 2 стандартними дозами або менше на день для чоловіків або 1 стандартною дозою або менше на день для жінок. Також людям, які не вживають алкоголь, не рекомендується починати його вживання з будь-якої причини. Взагалі не рекомендовано вживати алкогольні напої вагітним жінкам, а також жінкам, які планують вагітність, людям з певними захворюваннями, хто приймає певні ліки, а також людям, які одужують від алкогольного розладу, або не взмозі контролювати кількість випитого.