Фахівці ДУ «Одеський обласний лабораторний центр МОЗ України» 16 квітня 2021 року прийняли участь у селекторній нараді, яку проводив заступник генерального директора ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України», з питань епіднагляду за гострими в’ялими паралічами (ГВП)/поліомієлітом в Україні.

На нараді обговорювалась епідемічна ситуація у світі з поліомієліту, країні, підсумки роботи за 2020 рік, показники якості епіднагляду, охоплення вакцинацією проти поліомієліту, лабораторний моніторинг та проблемні питання епіднагляду за поліомієлітом.

На сьогодні у світі епідемічна ситуація з поліомієліту загострилась. Всесвітня організація охорони здоров’я заявила про спалах поліомієліту в Таджикистані і ситуація кваліфікована як надзвичайна. Станом на 30 березня в Таджикистані було зареєстровано п’ять  випадків паралічу у дітей, інфікованих поліовірусом вакцинного походження 2-го типу (цПВВП2).

Як наголошується в заяві ВООЗ, в даний час проводиться ретельне розслідування спалаху, що включає візити фахівців в лікарні, відстеження контактів і огляд даних про охоплення вакцинацією.

 Індикатором епіднагляду за поліомієлітом є виявлення ГВП – не менше 3-х випадків на 100 тисяч дитячого населення до 15 років. За даними ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» у 2020 році Україна не досягла цільового показника реєстрації ГВП, який склав 1,2.

На основі показників ефективності епіднагляду за поліомієлітом, охоплення вакцинацією та лабораторного моніторингу проведено рейтингування (бальна система) та визначено перелік пріоритетних регіонів України для посилення епіднагляду у поточному році.

Одеська область посіла  восьме рейтингове місце із 25-ти по кількості набраних балів. Так, показник виявлення ГВП склав 1,5, охоплення вакцинацією – 65%. У минулому році по області зареєстровано 6 випадків ГВП серед дітей (м.Одеса – 5, Саратський район – 1) при розрахунковому показнику 12 випадків і більше.

Спеціалісти ДУ «Одеський обласний лабораторний центр МОЗ України» постійно проводять моніторинг захворюваності на ГВП, вірусологічні дослідження матеріалу від хворих та з об’єктів зовнішнього середовища (стічні води  інфекційних стаціонарів та станцій біологічної очистки) на наявність ентеро- та поліовірусів. Так, за 2020 рік було досліджено 221 пробу стічних вод, з них в 5-ти  виділено ентеровіруси.

З метою забезпечення здійснення заходів щодо підтримання Україною статусу країни вільної від поліомієліту, лабораторним центром проводиться додатковий епіднагляд за ентеровірусними інфекціями. У зв’язку з чим проводяться вірусологічні дослідження матеріалу від хворих на нейроінфекції, гострі кишкові, респіраторні вірусні інфекції, а також від здорових дітей спеціалізованих організованих колективів. Всього за минулий рік досліджено 332 проби, з них у 8-ми виділено ентеровіруси.

Робота щодо епіднагляду за ГВП триває.

Категорії: Новини

0 коментарів

Залишити відповідь

Avatar placeholder

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *