Дитяча психологія – це розділ вікової психології, присвячений особливостям духовного і психічного розвитку дітей. Основним предметом вивчення є закономірності формування різних видів дитячої діяльності.

Перша леді України Олена Зеленська в 2022 році ініціювала створення Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, в рамках якої відбудеться навчання педагогів та шкільних психологів на курсах підвищення кваліфікації щодо надання першої психологічної допомоги та емоційної підтримки дітям та підліткам.

Щоб діти під час навчання за необхідності змогли отримати якісну першу психологічну допомогу та емоційну підтримку, Міністерство освіти і науки України спільно з Інститутом модернізації змісту освіти та Асоціацією інноваційної та цифрової освіти розробили курс підвищення кваліфікації для освітян та шкільних психологів за участю провідних фахівців із психічного здоров’я із США та Ізраїлю.

Українці вже другий рік поспіль живуть в умовах повномасштабної війни. Постійні тривоги, повітряні атаки, вибухи мають негативний вплив на ментальне здоров’я. Особливу увагу слід звертати на стан дітей, які глибоко переживають тривожність та стрес, стають агресивними, роздратованими. У таких випадках не слід залишати дитину сам на сам із проблемою. Однак батькам не завжди вдається знайти контакт з дитиною. В цьому випадку краще звернутися до спеціаліста.

 В Міністерстві охорони здоров’я України  надали пояснення, як обрати гарного психолога для дитини та себе.

Вибір за рекомендаціями. Порадити хорошого психолога можуть друзі або знайомі, які вже скористалися послугами та залишилися задоволеними. Однак тут слід враховувати, що всі люди різні, а тому це не гарантує ідеального варіанту. Щодо дитячого психолога – можна запитати рекомендації в школі або садочку, де навчається дитина.

Вибір спеціаліста з профільною освітою. Перед тим, як записатися на сеанс до психолога, варто з’ясувати, чи має він освіту за відповідним напрямом. У психіатра, до речі, вона має бути медична, адже він має право виписувати медикаментозне лікування. У пошуках спеціаліста для дитини, необхідно звернути увагу, чи є в нього дитяча спеціалізація. Також варто запитати, чи проходить він групову або індивідуальну супервізію, під час якої радяться та набираються досвіду в більш досвідчених колег. Зазвичай, психологи радо діляться такою інформацією.

Дізнатися про підходи в роботі. Ви зможете зрозуміти, чи комфортно буде працювати вам або дитині за такими методами й стратегіями.

Ознайомитися з відгуками. Якщо психолог публічно веде сторінки – подивіться, що саме він там пише. Коментарі та відгуки під публікаціями допоможуть більше дізнатися про спеціаліста.

Домовитись про пробну зустріч. Під час першої зустрічі варто поставити психологу всі питання, які турбують. Уважно послухайте, як на це відреагує спеціаліст. Якщо вам обіцяють відразу вирішити всі проблеми або ставлять діагнози в перші хвилини розмови – це “червоні прапорці”. У такому випадку краще пошукати більш кваліфікованого спеціаліста. Зверніть увагу, що дитячий спеціаліст насамперед має проконсультувати батьків, адже саме вони допомагають дітям впоратися з травмою, особливо у разі терапії для маленьких. Також, за проханням психолога, розмова з дитиною може відбуватися без присутності дорослих (особливо це актуально для підлітків).

Основні напрямки діяльності дитячого психолога: допомога в боротьбі зі стресом, допомога в подоланні дитячих фобій, налагодженні відносин між іншими дітьми і батьками, розвиток мислення, загальна оцінка стану дитини та багато іншого.

Процес фізичного і психологічного розвитку дітей відбувається нерівномірно і характеризується стабільними і критичними періодами (кризи). Кризою називають перехід людини на якісно новий рівень світогляду. Дитячі психологи виділяють кілька криз дитинства, які відбуваються у віці 1-го року, 3-х років, 5 і 7 років.

Робота психолога з дітьми в становленні особистості повинна бути спрямована на розвиток вольових, емоційних, мотиваційних процесів. У сукупності вони і становлять необхідний пласт для подальшої динаміки зростання. Слід виділити кілька основних періодів, які проходить дитина в своєму становленні: період дитинства, ранній вік, молодший дошкільний і шкільний періоди.

Переходи з одного етапу в інший, як правило, супроводжуються стрибками і виявляються у вигляді змін сприйняття і вікових новоутворень. Важливо визначити програму розвиваючих дій в залежності від індивідуальності кожної дитини. Максимальне сприяння в розвитку дітей також передбачає допомогу батькам і відповіді на їх основні питання: як допомогти дитині налагодити відносини з однолітками, підготувати до школи, викликати інтерес до якого-небудь роду діяльності .

#дбаюпросебе   #тияк