Епідемічна ситуація з інфекційних захворювань в області залишається нестійкою. За даними моніторингу в загальній структурі інфекційної патології, без грипу та ГРВІ, найбільшу питому вагу, які і завжди, займають гострі кишкові інфекції, на них прийшлося більше 70%.

На сьогодні захворюваність відповідає сезонному рівню з тенденцією до зростання. Середньодобова реєстрація випадків збільшилась з 35 до 50.

     Лише за останній тиждень захворюваність зросла на 40%. Серед захворілих превалюють діти (до 70%), а серед них – діти раннього віку 1-4 роки, які склали більше 40% усієї захворюваності дітей і серед яких ріст у 2,4 рази.

  Що стосується факторного аналізу, то як і на попередніх тижнях третина хворих пов’язували своє захворювання з вживанням немитих ягід, овочів, фруктів та баштанних культур і така тенденція спостерігається щороку у розпал сезону; 17% – готових домашніх страв з порушенням технології приготування і зберігання; 16% – з купанням у відкритих водоймах; 12% – з порушенням особистої гігієни та правил догляду за дітьми.

  Захворюваність реєструвалась поодинокими випадками, спалахів не було.

    Продовжується щотижневий  моніторинг циркуляції холерного вібріону на об’єктах довкілля, а також обстеження хворих з дисфункцією кишкового тракту.

   За результатами моніторингу холерного вібріону не виділено. Але виділяються холероподібні вібріони (НАГ-вібріон, алгенолітикус, парагемолітикус) у зовнішньому середовищі. Щотижневий показник нестандартних проб тримається в межах 27-34%. І останній тиждень не став виключенням – із 76 досліджених проб 33%  (25)  були позитивними на холероподібні вібріони, які виділялися як з морської, так і з прісної води.

  Ми всі насторожені щодо виникнення холери, але не слід забувати що  існує ще безліч інфекційних хвороб, які передаються  водним шляхом  – це черевний тиф, паратифи, дизентерія, лептоспіроз, туляремія, бруцельоз, сальмонельоз, кишкові ієрсініози та інші.

         На сьогодні не реєструються особливо небезпечні інфекції, такі як бруцельоз, сибірська виразка, туляремія,  лихоманка КУ, але реєструється лептоспіроз.

       Лептоспіроз належить до найпоширеніших зоонозних захворювань. За даними ВООЗ у світі щорічно реєструється понад 500 тис. випадків. 

           Збудником лептоспірозу є бактерія Leptospira. Хвороба протікає з ураженням печінки, нирок та нервової системи.  Від людини до людини не передається.

        Постійним резервуаром лептоспір у природі є тварини, такі  як:  щури, собаки, велика рогата худоба, коні, вівці, кози та свині – носії з хронічною нирковою інфекцією. Вони можуть виділяти збудника із сечею протягом багатьох років.

       В Україні лептоспіроз реєструється практично на всіх територіях. В Одеському регіоні є  ензоотичні території, де впродовж тривалого часу реєструються випадки захворювань.  Всього їх 32 населених пункти в 9-ти районах області. 

          Захворювання має сезонний характер із зростанням навесні і влітку. До групи ризику належать рибалки, мисливці, тваринники, працівники м’ясокомбінатів, робітники очисних споруд.

    З початку року в Одеській області службою ветеринарної медицини зареєстровано 3 вогнища лептоспірозу серед тварин, а саме серед свиней та коней у приватному господарстві в Одеському районі.

         Серед людей за минулий період року лабораторно підтверджено  5 випадків лептоспірозу (по одному випадку у м. Одесі та Ширяївській селищній територіальній громаді та  три випадки у Подільському районі). У кожному вогнищі проведено комплекс протиепідемічних заходів, визначено коло контактних осіб та встановлено медичне спостереження за ними.

      Запобігти захворюванню дуже просто:

●       Не купатися у стоячих водоймах

●       Після перебування у річковій воді приймати душ

●       Утримуватись від купання у водоймах при пошкоджених шкірних покривах

●       Уникати контакту з хворими та інфікованими тваринами

●       Знищувати гризунів у помешканнях