За повідомленням інституту імені Роберта Коха (Франція) після відміни карантинних заходів, пов’язаних із пандемією коронавірусної інфекції  COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та масове відкриття готелів, басейнів та спортивних споруд виникає ризик підвищення поширення легіонельозу (хвороби легіонерів).

      За даними всесвітньої організації охорони здоров’я понад 25 % випадків захворювань пов’язані з перебуванням в готелях та транспорті під час міжнародних туристичних подорожей, тому виявлення джерел інфікування в кожному з випадків є проблематичним.

     Легіонельоз (хвороба легіонерів) – інфекційна хвороба, що викликається збудником Legionella pneumophila. Загалом відомо переважно дві основних форми захворювання — лихоманка Понтіак, яка протікає в легких формах і схожа на  гостру вірусну респіраторну інфекцію з короткочасною гарячкою до 2-5 діб, кашлем, сухістю та болем в горлі і власне легіонельоз, який перебігає в формі тяжкої пневмонії з летальністю до 10 %.

      Інкубаційний період легіонельозу складає від 2 до 7 днів. Легкі прояви (лихоманка Понтіак) неможливо відрізнити від звичайної гострої вірусної інфекції. А легіонельозна пневмонія, як правило, починається гостро з швидкого підвищення температури до 39 — 40С0, з’являється біль в грудній клітині, кашель. Швидко може наростати задишка з появою ціанозу губ та кінчиків пальців рук. Розвивається пневмонія і інфекційно – токсичний шок, які потребують негайного комплексного лікування.

    Шлях передачі хвороби повітряний, аерозольний. Збудник потрапляє в організм людини через дихальні шляхи при роботі приладів систем водопостачання – кранів, душових сіток, джакузі та інших, які створюють дрібнодисперсний аерозоль води. При відсутності відповідного обслуговування установок питної води, душових кабін, зволожувачів або змішувачів води, у них може спостерігатись підвищений ріст цих бактерій.

    Основні чинники, що сприяють розмноженню та розповсюдженню легіонели:

  – температура води в системах гарячого водопостачання не вище 30 – 40 градусів та застій води через відсутність рециркуляції гарячої води, тривале невикористання кранів, душових сіток, які приводять до зниження  температури води перед кранами, є факторами ризику розмноження легіонел. Влітку, коли температура води в системах холодного водопостачання значно підвищується, легіонели можуть також в них розмножуватись.

 –   утворення аерозолю при використанні систем водопостачання, а також при використанні фонтанів та систем поливу території. За умови функціонування великої кількості спа – приладів, фонтанів, систем поливу може утворюватись значна кількість аерозолю, який здатний перебувати у повітрі спа – комплексу тривалий час і розповсюджуватися за межі комплексу через повітропроводи систем вентиляції, нещільності та інше. Таким чином, утворення аерозолю є фактором розповсюдження збудника легіонельозу через повітря.

    Побутові кондиціонери з зовнішнім та внутрішнім блоком не є фактором розмноження та розповсюдження  легіонели, бо в них не утворюється аерозоль та не циркулює вода. Певний ризик являють собою центральні системи кондиціювання із зволоженням припливного повітря.

   В 2019 році до ДУ «Одеський обласний лабораторний центр МОЗ України» надійшло повідомлення про те, що на легіонельоз захворів іноземець, який у вересні  під час

інкубаційного періоду перебував в одному з готелів Одеси. Спеціалістами Центру був проведений відбір проб води та їх дослідження у лабораторії особливо небезпечних інфекцій ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України». В одній із проб методом полімеразно – ланцюгової реакції підтверджено наявність фрагментів ДНК легіонели. В осередку проведено комплекс протиепідемічних і профілактичних заходів.

Категорії: Інформація