Наскільки Ви насправді освідомлені про здоров’я свого серця? Легко піддатися хибним уявленням. Зрештою, хвороба серця буває лише у Вашого літнього сусіда чи Вашого дядька, який любить смажене, чи не так? Або Ви знаєте справжню правду – що хвороба серця може вразити людей будь-якого віку, навіть тих, хто правильно харчується?

Покладання на хибні припущення може бути небезпечним для Вашого серця. Серцево-судинні захворювання (далі – ССЗ) щороку вбивають більше людей, ніж будь-яка інша хвороба. Ви можете покращити свій стан здоров’я, відокремлюючи правду від вигадки. Давайте розберемо деякі поширені міфи.

  1. «Я занадто молодий, щоб хвилюватися про хворобу серця». Те, як Ви зараз живете, впливає на ризик розвитку ССЗ у подальшому. Ще в дитинстві та підлітковому віці бляшки можуть почати накопичуватися в артеріях і пізніше призвести до їх закупорки. Кожна 3-я людина має ССЗ, але не всі ці люди літнього віку. Навіть у людей молодого та середнього віку можуть розвинутися проблеми з серцем – особливо зараз, коли ожиріння, діабет 2-го типу та інші фактори ризику стають все більш поширенішими у молодшому віці.
  2. «Я б знав, якби у мене був високий кров’яний тиск (далі – ВКТ), оскільки були б тривожні ознаки». ВКТ називають «тихим вбивцею», тому що Ви зазвичай не підозрюєте про його існування у Вас. Ви можете ніколи не відчувати симптомів, тому не чекайте, поки Ваше тіло повідомить Вам про проблему. Щоб дізнатися, чи є у Вас ВКТ, перевірте безкоштовно рівень свого артеріального тиску у ближайшій аптеці або у свого сімейного лікаря. Ранній початок лікування ВКТ має вирішальне значення, оскільки, якщо його не лікувати, це може спричинити серцевий напад, інсульт, пошкодження нирок та інші серйозні проблеми зі здоров’ям. 
  3. «Я знатиму, коли у мене станеться серцевий напад, тому що у мене буде біль у грудях». Не обов’язково. Хоча біль або дискомфорт у грудях є звичайним явищем, серцевий напад може викликати ледь помітні симптоми. До них відносяться задишка, нудота, запаморочення, біль або дискомфорт в одній або обох руках, щелепі, шиї або спині. Навіть якщо Ви не впевнені, що це серцевий напад, негайно викликайте швидку допомогу. 
  4. «Діабет не загрожуватиме моєму серцю, доки я приймаю ліки». Лікування цукрового діабету може допомогти знизити ризик або відстрочити розвиток ССЗ. Але навіть коли рівень цукру в крові знаходиться під контролем, у Вас все ще підвищений ризик ССЗ та інсульту. Це тому, що фактори ризику, які сприяють виникненню діабету, також підвищують ймовірність розвитку й ССЗ – це високий кров’яний тиск, надмірна вага та ожиріння, відсутність фізичної активності та куріння.
  5. «Хвороба серця є в моїй родині, тому я нічого не можу зробити, щоб запобігти цьому». Незважаючи на те, що люди з «сімейним анамнезом ССЗ» мають більший ризик захворіти ССЗ, Ви можете з свого боку вжити заходів, щоб значно його знизити. Створіть план дій, щоб зберегти своє серце здоровим, виконуючи такі завдання: будьте активним; контролюйте холестерин; дотримуйтесь здорового харчування; контролюйте артеріальний тиск, рівень цукру та холестерину в крові; підтримуйте здорову вагу; і не вживайте тютюнові вироби.
  6. «Мені не потрібно перевіряти рівень холестерину, поки я не досягну середнього віку». Американська кардіологічна асоціація рекомендує Вам починати перевіряти рівень холестерину кожні 5 років, починаючи з 20 років, а, якщо в Вашій сім’ї були ССЗ, бажано почати здавати аналізи на холестерин ще раніше. Діти в цих сім’ях можуть мати високий рівень холестерину, що підвищуватиме ризик розвитку ССЗ у дорослому віці. Ви можете допомогти собі та своїй родині, дотримуючись здорового харчування та регулярно займаючись спортом
  7. «Серцева недостатність означає, що серце перестає битися». Серце раптово припиняє битися під час зупинки серця, а не серцевої недостатності (далі – СН). При СН серце продовжує працювати, але не перекачує кров так добре, як треба. Це може викликати задишку, набряки стоп і щиколоток або постійний кашель і хрипи. Під час зупинки серця людина втрачає свідомість і припиняє нормальне дихання.
  8. «Цей біль у моїх ногах, мабуть, є ознакою старіння. Я впевнений, що це не має нічого спільного з моїм серцем». Біль у м’язах ніг може бути ознакою захворювання, яке називається захворюванням периферичних артерій (далі – ЗПА). ЗПА виникає внаслідок закупорки артерій нижніх кінцівок, спричиненої атеросклерозом та тромбозом. Ризики інфаркту або інсульту підвищуються у людей із ЗПА.
  9. «Моє серце б’ється дуже швидко. Мабуть, у мене серцевий напад». Деякі коливання частоти серцевих скорочень є нормою. Ваш пульс прискорюється під час фізичних вправ або під час хвилювання та сповільнюється, коли Ви спите. У більшості випадків зміна серцебиття не викликає занепокоєння. Але іноді це може бути ознакою аритмії, аномального або нерегулярного серцебиття. Більшість аритмій нешкідливі, але деякі можуть тривати досить довго, щоб вплинути на роботу серця та вимагати лікування.
  10. «Я повинен уникати фізичних вправ після серцевого нападу». Ні! Проконсультуйтесь із своїм сімейним лікарем щодо розробки плану фізичної активності відповідно до Ваших потреб, якщо можливо приєднайтесь до програми кардіологічної реабілітації. Якнайшвидше почніть виконувати фізичні навантаження згідно цих рекомендацій! Дослідження показують, що люди, які перенесли серцевий напад, та, які регулярно займаються фізичною активністю (далі – ФА), вносять у своє життя інші корисні для серця зміни (здорове харчування, відмова від куріння та вживання алкоголю тощо), живуть довше, ніж ті, хто цього не робить. Часто люди з хронічними захворюваннями вважають, що для них є безпечною та корисною вже тільки помірна інтенсивність ФА. Але Американська кардіологічна асоціація рекомендує для таких пацієнтів принаймні дві з половиною години ФА середньої інтенсивності щотижня для загального здоров’я серцево-судинної системи. 
Категорії: Інформація