Питання якості питної води в Одеській області, як і в Україні, в цілому, залишається актуальним. На сьогодні  не все населення Одеської області  має можливість  вживати якісну питну воду, тому що багато джерел, які використовуються для постачання води населенню, забруднені різноманітними шкідливими хімічними сполуками. Особливої уваги серед них заслуговують нітрати.

Нітрати-це різноманітні сполуки азотної кислоти, які широко використовуються у промисловості, а також в сільському господарстві в якості мінеральних добрив. Крім цього нітрати є природним продуктом кругообігу азоту в біосфері та головною формою неорганічного азоту в ґрунті. Нітрати надходять в організм людини з питною водою, в основному колодязної, та з продуктами харчування. Колодязі – це джерела нецентралізованого водопостачання, вода в них надходить з першого водоносного горизонту, який слабо захищений від проникнення забруднень з поверхні землі.

У колодязну воду нітрати потрапляють через близьке розташування (менше 50 метрів) до них сараїв для худоби , вигрібних ям, надвірних туалетів, а також городів, оброблюваних азотними добривами і органікою.  За сучасними  даними, нітрати можуть мігрувати на відстані 10-15 км з сільськогосподарських угідь. Крім того, на якість води в колодязях великий вплив робить дотримання вимог щодо їх облаштування та утримання, в тому числі щодо своєчасності чистки колодязів власниками.

В Одеській області для питного водопостачання населення використовується 442 громадських та 662 індивідуальних колодязів.

Державною установою «Одеський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» (надалі-Центр) проводиться постійний вибірковий моніторинг якості колодязної води на вміст нітратів .  У 2020 якість води з громадських колодязів не відповідало гігієнічним нормативам за вмістом нітратів в 45,5% відібраних проб, з індивідуальних у 87%.

За даними лабораторних досліджень встановлено, що  в поточному році  38,5% види   з громадських колодязів не відповідало гігієнічним нормативам за вмістом нітратів, а саме: в Подільському районі (села Бочманівка, Качурівка, Липецьке, Федорівка), колишньому  Кодимському районі (села Круті і Слобідка) і колишньому Окнянському районах (смт. Окни та села Антонівка, Гавіноси, Гулянка, Федосіївка, Топали, Чорна,  Малаївці, Маяк, Новосамарка, Римарівка, Ставрово), та 68.7% із індивідуальних колодязів в Болградському районі (села Василівка та Залізничне), Подільському районі (м. Подільськ та села Бочманівка, Качурівка, Липецьке, Федорівка), колишньому Ананьївському районі (села Байтали,  Гандрабури, Долинське, Точилове) і колишньому Кодимському районі (м. Кодима та село Слобідка).

Для вжиття відповідних заходів, інформації про всі виявлені нестандартні проби було направлено до міських, районних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області.                                                                                                                   

Чим же небезпечна забруднена нітратами вода для здоров’я? Небезпека вживання води з високим вмістом нітратів обумовлена ​​тим, що потрапляючи в травний тракт людини, вони під впливом кишкової мікрофлори відновлюються до нітритів. Нітрити в свою чергу, з’єднуючись з гемоглобіном, утворюють стійку сполуку метгемоглобін і знижують здатність еритроцитів переносити кисень, настає гіпоксія тканин. В результаті порушується обмін речовин і діяльність ферментативних систем, знижується здатність організму протистояти різним захворюванням.

Найбільш чутливі до дії нітратів та нітритів діти самого раннього віку. Це обумовлено незрілістю їх ферментативної системи, яка відновлює метгемоглобін в гемоглобін, зниженою кислотністю шлункового соку (соляна кислота уповільнює процес відновлення нітратів до нітритів) і високим рівнем вживання рідини в перерахунку на кілограм маси тіла. Крім того, що міститься в їх еритроцитах ембріональний гемоглобін дуже швидко окислюється в метгемоглобін. При отруєнні у дітей стрімко розвивається важка хвороба крові – метгемоглобінемія. Перші ознаки отруєння: синява навколо рота, на руках і ногах, у цих дітей також може бути утруднене дихання, блювота і діарея. У крайніх випадках має місце виражена сонливість, зросле слиновиділення, втрата свідомості і судоми. У деяких випадках можливий летальний результат. У дітей першого року життя отруєння виникають при приготуванні сумішей для харчування на воді з колодязя. До групи підвищеної небезпеки ураження організму нітратними сполуками, крім дітей належать люди з захворюваннями серцево-судинної та дихальної системами, вагітні жінки, люди похилого віку з недостатнім забезпеченням киснем органів і тканин, особи на виразкову хворобу або хронічний гастрит.

До організму людини з водою надходить 75-90% від загальної кількості нітратів. Слід зазначити, що кип`ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а навпаки збільшує її токсичність на 40-80%. Забруднена нітратами вода на вигляд прозора, чиста, без видимих домішок, без запаху, звичайна за смаком, але вживання її населенням і особливо дітьми до 3-х років дуже небезпечне для здоров`я.

Однак, залишається проблемним питання лабораторних досліджень якості питної води з індивідуальних колодязів.

Ефективним заходом профілактики є контроль за рівнем нітратів у питній воді. Згідно чинного законодавства контроль за якістю води покладено на органи місцевого самоврядування. Самостійно в домашніх умовах визначити вміст нітратів у воді неможливо. Лабораторне дослідження води на вміст нітратів може бути проведено в Центрі на договірних умовах.

Не використовуйте для приготування дитячого харчування з сухих сумішей колодязну воду яка не досліджена на вміст нітратів. Використовуйте для цього бутильовану питну воду або водопровідну воду після кип’ятіння.

Виконання цих рекомендацій дозволить зберегти здоров’я Вам і Вашим близьким!

В. о. генерального директора,  головний державний санітарний лікар Одеської області Віталій ГОНЧАРОВ.

Категорії: Новини

0 коментарів

Залишити відповідь

Avatar placeholder

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *